یکی از مهم ترین انتخاب‌هایی که با سلامتی فرد ارتباط مستقیم دارد خرید کفش است. در صورتی که هنگام خرید کفش، انتخاب درستی نداشته باشیم، فشار نا به جا به نواحی پا، زانو، کمر و حتی گردن وارد می‌شود که در درازمدت منجر به ایجاد مشکلات زیادی خواهد شد.

 

اهمیت نوع کفش در سلامتی افراد، کمتر از اهمیت واکسیناسیون نیست. به ویژه در میان کودکان و نوجوانانی که در حال رشد هستند و سیستم حرکتی آنها با کفش در ارتباط است، وضعیت بدن آنها با نوع کفش تغییر می‌کند. اغلب مردم هنگام انتخاب کفش، به زیبایی و رنگ و طرح آن دقت می‌کنند، نه به فاکتورهای استاندارد آن و این امر در دراز مدت باعث ایجاد مشکلات زیادی برای آنها خواهد شد. کجی انگشت شست پا (هالوکس والگوس) با پوشیدن کفش‌های نامناسب و تنگ، شدیدتر می‌شود.

 

مهم‌ترین ویژگی‌های کفش مناسب 

پنجه پهن و با ارتفاع به جای استفاده از کفش‌های نوک تیز از کفش‌هایی با پنجه گرد استفاده کنید.

کفی قابل تعویض : سعی کنید کفشی بخرید که کفی آن قابل تعویض باشد. به این ترتیب می توانید تنها با عوض کردن کفی کفش، اندازه و حجم آن را کم و زیاد کنید تا وقتی پا ورم کرد بتوانید برای آن جا باز کنید یا کفی ساده را با کفی‌های درمانی جایگزین کنید.

پشتی سفت و محکم : پشتی کفش باید سفت و محکم باشد. برای امتحان کردن پشتی کفش با شست خود بر روی آن فشار وارد کنید، اگر فرو نرفت پشتی آن محکم است.

کف داخلی با شکل مناسب : کف کفش باید از داخل قوس‌هایی داشته باشد که هماهنگ با قوس‌های کف پا باشد. مهم‌ ترین قوس کف پا قوس طولی آن است پس کف داخلی کفش باید در قسمت میانی و داخلی، کمی برجسته تر باشد.

پاشنه مناسب : اندازه پاشنه کفش به طور متعادل باید حدود 5/1 تا 3 سانتیمتر باشد.

افرادی که مشکلی در پای خود داشته و به دنبال کفش طبی هستند باید بدانند که انواع مختلفی از کفش هایی که پسوند طبی هم دارند در بازار وجود دارند.

صرف اینکه نام کفشی طبی است، یا از داروخانه تهیه شده و یا از فروشگاهی تهیه شده که ادعای فروش کفش طبی دارد، به معنای آن نیست که کفش مورد نظر واقعا خصوصیاتی را که میخواهیم داشته باشد، یعنی بتواند مشکل پای ما را کمتر کند.

بیماری های مختلفی در پا وجود دارند و مشکلات ناشی از بعضی را می توان با استفاده از کفش مناسب برطرف کرد.

در هر بیماری پا، ممکن است نیاز به استفاده از کفشی با خصوصیات خاص باشد که با بیماری دیگر متفاوت است، ولی خصوصیات مشترکی وجود دارند که تمام کفش های طبی باید واجد آنها باشند.

پوشیدن کفش‌های نامناسب که امروزه شکل‌های فانتزی آن بسیار رایج شده است، در کودکی باعث بروز مشکل صافی کف پا و متعاقبا  پادرد و کمر درد می‌شود.

هر چند که عامل وراثت مهمترین عامل این عارضه‌است،اما استفاده از کفش‌های نامناسب، علاوه بر تشدید آن می‌تواند در بروز این عارضه نیز تاثیرگذار باشد.

دقت در انتخاب کفش و توجه به رعایت اصول استاندارد در تولید آن یکی از ضروری‌ترین نیازها برای حفظ سلامت افراد است.

اغلب مردم در انتخاب کفش به زیبایی و رنگ و طرح آن دقت می‌کنند نه به استاندارد بودن آن و این مساله باعث به خطر افتادن سلامتی افراد در درازمدت می‌شود. انتخاب کفش در مرحله اول باید براساس نوع استفاده‌ای که از آن می‌شود صورت گیرد و همان طور که زمستان کفش مخصوص خودش را می‌خواهد، تابستان نیز کفش مخصوص همین فصل را می‌خواهد.

رویه بیشتر کفش‌های موجود در بازار از دو جنس مختلف ساخته شده یا رویه‌ای از چرم طبیعی دارند یا از پلاستیک و یا چرم مصنوعی تهیه می‌شوند. به تازگی هم بعضی از تولیدکنندگان ، روی کفش‌ها اسپری بوی مصنوعی چرم می‌افشانند و خریداران را درانتخاب محصول بامشکل رو به رو می‌کنند. چرم- طبیعی ، به علت دارا بودن منافذ طبیعی در بافتش، امکان تبادل هوا میان بیرون و داخل کفش را فراهم آورده و باعث تنفس پا می‌شود. به همین دلیل ساده، بهترین رویه برای کفش همان رویه چرم طبیعی است، رویه مصنوعی به علت تبادل نکردن هوا باعث بوی بد پا و عرق کردن بیش از حد می‌شود.

  • زیره کفش

زیره کفش‌های موجود در بازار دو نوع است :
‪ -۱زیره ‪ PO)پی او(
‪ -۲زیره ‪ PVC)پی وی سی(
زیره‌های ‪ POسبک تر، راحت تر و در برابر سایش مقاوم تر بوده و دوام آنها بیشتر است.

ظاهر این زیره‌ها تو پر بوده و در حالت خم کردن انعطاف بیشتری دارند.

به هنگام خرید کفش باید به این نکته نیز دقت کرد که کف زیره نباید صاف باشد بلکه باید آج دار باشد تا از لیز خوردن جلوگیری کند.

  • پنجه کفش :

توجه به استانداردهای پنجه کفش هم در انتخاب آن بسیار مهم است.

از نظر قالب بندی، فضای پنجه کفش باید طوری باشد که به انگشت‌های پا فشار وارد نکند.

کفش‌هایی که پنجه آنها تیز است باعث می‌شوند انگشت‌های پا روی هم بیفتند.

این کفش ها، انگشتان پا را تحت فشار قرار داده و آنها را بدفرم می‌کنند.

  • تنه کفش

تنه کفش که در واقع چارچوب روی کفش است و دور پا را در بر می‌گیرد، باید به راحتی در برابر فشارهای وارده مقاومت کند و شرایط آناتومیکی پا را حفظ کند.

علاوه بر فاکتورهای استاندارد مربوط به جنس و ساختمان کفش، فاکتورهای دیگری نیز به هنگام خرید کفش به همان اندازه اهمیت دارند.

توجه داشته باشید که خرید کفش باید بعدازظهر باشد، زیرا به طور طبیعی پای افراد صبح ها حدود نیم سایز کوچک تر از بعدازظهرهاست و دلیل آن نیز این است که پاها بعدازظهر متورم تر شده و به تبع آن سایزشان بزرگتر می‌شود و کفشی بخرید که با فرم طبیعی پای شما همخوانی داشته باشد وکف کفش باید محکم و آج‌ دار باشد. هنگام خرید کفش باید دقت کنید که بین شست پا و نوک کفش، به اندازه یک سانتی متر فاصله وجود داشته باشد.

کفش های زیبا را در دیدیدکالا بررسی نمائید.دیدیدکالا بهترین همراه همیشگی شماست.