قهوه انرژی را افزایش می دهد

افراد آن را می نوشند و کم تر احساس خستگی می کنند چون کافئین دارویی محرک است. وقتی قهوه مصرف می کنید، کافئین در جریان خون جذب می شود سپس به سمت مغز حرکت می کند که در آن، انتقال دهنده عصبی آدنوزین را مسدود می کند.

آدنوزین یک انتقال دهنده عصبی بازدارنده است، اگر چه به انتقال انرژی کمک می کند اما به عنوان بخشی از سیستم عصبی مرکزی عمل می کند. این به آن معنی است که برانگیختگی را سرکوب می کند و خواب را بهبود می دهد. معمولا، میزان آدنوزین در مغز هر ساعت وقتی بیدار می شوید افزایش می یابد و بیشتر و بیشتر خواب آلود می شوید و هنگامی که مسدود شود، انتقال دهنده های عصبی دیگری مثل نور اپی نفرین و دوپامین افزایش پیدا می کنند. این همان چیزی است که اثر محرک را ایجاد می کند. تعداد نورون ها نیز افزایش می یابد در نتیجه بیشتر بیدار می مانید.

بسیاری از تحقیقات نشان می دهند که قهوه حافظه، حالت، سرعت واکنش، هوشیاری و عملکرد شناختی عمومی را بهبود می دهد بنابراین علاوه بر افزایش سطح انرژی، قهوه نیز شما را باهوش تر می سازد.

قهوه عملکرد فیزیکی را بهبود می بخشد

وقتی کافئین سیستم عصبی را تحریک می کند، می رود که سیگنال ها را به قسمت های دیگر بدن ارسال کند. به سلول های چربی پیام داده می شود که چربی بدن را تجزیه کنید ؛ در کوتاه مدت مصرف کنندگان قهوه می توانند به طور خاص چربی ها را بسوزانند. مطالعات نشان داده اند که قهوه می تواند تا 29 درصد چربی در افراد لاغر و 10 % درافراد چاق را بسوزاند. وقتی چربی در جریان خون ترشح می شود، اسیدهای چرب آزاد می شوند. سپس می توانید از آن ها به عنوان سوخت استفاده کنید.

با تغییر کم در انواع مختلف قهوه، قهوه می تواند متابولیک را 3 تا 11 درصد افزایش دهد اما از همه مهم تر، کافئین میزان آدرنالین در خون را افزایش می دهد.

قهوه می تواند درد پس از ورزش را کاهش دهد

نه تنها قهوه می تواند به شما کمک کند که بهتر کار کنید، پس از آن نیز از شما مراقبت خواهد کرد. برای کاهش درد عضلات نوشیدن دو فنجان قهوه را امتحان کنید. در آزمایشی شرکت کنندگان بعد از اینکه ماهیچه های آن ها با ورزش عجیب و غریب تحریک شدند، نوشیدنی ها را مصرف کردند. با این نوع تمرین، ماهیچه های شما به خاطر نیروی مخالف، بزرگ تر می شوند.

یک ساعت پس از نوشیدن، شدت درد با استفاده از صفر تا 100 محاسبه شد. قهوه باعث کاهش قابل توجهی در حساسیت به درد شده بود و براساس این یافته ها، نوشیدن حدود 2 فنجان قهوه دم کرده پس از ورزش به میزان زیادی به کاهش درد کمک خواهد کرد.

قهوه می تواند احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر را کاهش دهد

بیماری آلزایمر، که به عنوان “بیماری قدیمی” شناخته می شود، معمولا بر سالمندان بالای 65 سال تاثیر می گذارد. این عامل اصلی زوال عقل است. هم چنین شایع ترین بیماری اعصاب در سراسر جهان است. این یک اختلال ذهنی برگشت ناپذیر است. به تدریج، افراد مبتلا به آلزایمر مهارت های حافظه خود را از دست می دهند متاسفانه هنوز هیچ درمان شناخته شده ای وجود ندارد. با این حال، اقدامات پیشگیرانه زیادی وجود دارد که می توانید انجام دهید.

بسیاری از مطالعات نشان می دهند که مصرف کنندگان قهوه می توانند بیش از 65 % شانس ابتلا به بیماری آلزایمر را کاهش دهند.

قهوه می تواند خطر ابتلا به پارکینسون را کاهش دهد

بعد از بیماری آلزایمر، پارکینسون دومین بیماری عصبی شایع است. و مثل آلزایمر، هنوز هیچ درمان شناخته شده ای وجود ندارد.این بیماری در زمانی ایجاد می شود که نورون ها، دوپامین را در مغز مرده تولید می کنند. افرادی که قهوه می نوشند حدود 32 تا 60 درصد احتمال آن را کاهش یابد با این حال، آن هایی که قهوه می نوشند به نظر نمی رسد که هیچ تغییری در ریسک داشته باشند. این ممکن است به این دلیل باشد که کافئین دارای اثر مثبت روی انتقال دهنده های عصبی دوپامین است. علاوه بر پیش گیری، قهوه ممکن است به کسانی که از پارکینسون رنج می برند نیز کمک کند. طبق گزارش موسسه تحقیقات مرکز سلامت دانشگاه مک گیل، کافئین می تواند به کنترل حرکت کمک کند.

قهوه می تواند به مبارزه با افسردگی کمک کند

مان طور که قبلا ذکر شد، کافئین سطح دوپامین را در جریان خون افزایش می دهد. دوپامین انتقال دهنده عصبی است که مسئول حرکت، حافظه و شناخت است. با این حال، آن هم چنین نقشی را با احساس لذت بازی می کند و این ممکن است دلیل این باشد که چرا قهوه به مبارزه با افسردگی کمک می کند. مطالعه ای که توسط هاروارد انجام شد نشان داد زنانی که قهوه می نوشند باید 20 % کم تر از افسردگی داشته باشند.

قهوه می تواند به سلامت کبد کمک کند

د مسئول صدها وظیفه است که بدن را فعال نگه می دارد. بیماری هایی که می توانند بر کبد تاثیر بگذارند نیز متعدد هستند. آن ها شامل هپاتیت، بیماری کبد و… هستند.بسیاری از اینها منجر به سیروز می شوند. خوشبختانه، قهوه می تواند سلاحی علیه سیروز باشد. هر روز 4 یا چند فنجان قهوه بنوشید که ممکن است ریسک را تا حدود 22 درصد کاهش دهید. نتیجه گرفته شد که یک جز در قهوه به ویژه در برابر سیروز الکلی مفید است. این موضوع با تحقیقات دیگری تقویت شد. این نشان داد که نوشیدن دو یا چند جام بیشتر روزانه می تواند احتمال مرگ را از سیروز جگر تا حدود 66 درصد کاهش دهد.

دکتر کارلو لا وچیا و دیگر محققان میلان، ایتالیا دریافت که نوشیدن تمام قهوه می تواند خطر ابتلا به سرطان کبد را نیز کاهش دهد. نوشیدن منظم قهوه ممکن است باعث کاهش PSC ریسک شود. یک بیماری نادر است که مجاری صفراوی را تحت تاثیر قرار می دهد. قهوه می تواند آنزیم کبد را کاهش دهد، همانطور که در مطالعه ای در ژورنال پزشکی هپاتولوژی نشان داده شده است.

لاغری و کاهش وزن در طولانی مدت

اگر چاقی را هم یک بیماری در نظر بگیریم، قهوه راهکار بسیار کاربردی برای مبارزه با آن است. کافئین قهوه در مصرف طولانی مدت باعث می‌شود متابولیسم بدن افزایش پیدا کند و در نتیجه جلوی اضافه وزن گرفته می‌شود و حتی منجر به کاهش وزن هم می‌شود. البته نباید انتظار داشته باشید که مثلا در یک ماه مصرف قهوه ۱۰ کیلوگرم لاغر شوید.

طبیعتا چنین اتفاقی نمی‌افتد اما اگر یک فنجان قهوه را به رژیم غذاییتان اضافه کنید، می‌توانید امیدوار باشید که به صورت آهسته و پیوسته وزنتان کم شود.

این کاهش وزن را ممکن است خودتان هم متوجه نشوید چرا که بسیار آهسته است اما بعد از مدتی می‌بینید که همان پیراهن‌های محبوبتان که خیلی وقت پیش تنگ شده بودند و گوشه کمد افتاده بودند، دوباره اندازه‌تان شده‌اند.

 

مضرات مصرف قهوه

 

اختلال در جذب کلسیم و آهن

 

این که قهوه در جذب کلسیم و آهن اختلال ایجاد می‌کند یک واقعیت است اما در صورتی که مصرف قهوه به صورت متعادل باشد (سه تا چهار فنجان در روز)، می‌توانید مطمئن باشید که دچار مشکل نخواهید شد.

تشدید احتمالی مشکلات معده

مصرف قهوه برای معده مثل تیغ دو لبه است و بستگی به معده خودتان دارد. مثلا اگر معده شما مستعد سوزش و رفلاکس باشد، مصرف قهوه آن را تشدید می‌کند. از طرف دیگر اگر معده‌تان دچار مشکل هضم باشد، قهوه به رفع مشکل‌تان کمک می‌کند، بنابراین تصمیم با خودتان است.

خوردن قهوه برای چه کسانی مضر است؟

برخی از افراد، به ویژه زنان باردار باید مصرف قهوه را شدیدا محدود یا آن را ترک کنند.

افرادی که مشکل استرس و اضطراب، فشار خون بالا یا بی‎خوابی دارند نیز باید مقدار مصرف قهوه را کاهش دهند چون شرایط آن‎ها را وخیم‎تر می‎کند.

قهوه می تواند احتمال بارداری را کاهش دهد

طبق نظر محققان دانشکده پزشکی نوادا، فعالیت لوله های فالوپین با مصرف معمولی کافئین کم می شود.این لوله ها تخمک ها را از تخمدان ها به رحم حمل می کنند. ما هنوز چیزهای زیادی در مورد چگونگی سفر از طریق این لوله های ماهیچه ای نمی دانیم. برای یک بارداری موفق، تخمک باید آن را از طریق لوله به رحم ببرد. اما در تحقیقات انجام شده با موش ها، هنگامی که موش ها کافئین مصرف کردند، انقباض کمتری وجود داشت.

قهوه می تواند باعث پوکی استخوان شود

پوکی استخوان بیماری جدی و پر هزینه است. این اتفاق زمانی رخ می دهد که استخوان بیش از حد از دست رفته و یا خیلی کم ساخته شده است. استخوان ها چگالی را از دست می دهند و به شکل کندو شکل پیدا می کنند. استخوان ها ترد و شکننده می شوند. در موارد جدی، استخوان ها می تواند با عطسه کردن بشکند!

این بیماری برای شهر نشینان بسیار خطرناک است و موجب درد دائمی می شود. به خصوص اگر تراکم استخوان پایین دارید به طور خاص قابل درک است. و همانطور که مطالعات متعدد نشان می دهند، کافئین نیز می تواند یک عامل باشد. کلسیم برای استخوان های سالم ضروری است و کافئین میزان جذب کلسیم را کاهش می دهد. مطالعه دیگر نشان داد که کافئین می تواند منجر به از بین رفتن تراکم مواد معدنی استخوان در زنان مسن شود.

قهوه می تواند خطر فشار خون بالا را افزایش دهد

حتی بدون وجود علائم، رگ های خونی و قلب آسیب می بینند. این بیماری می تواند منجر به مشکلات جدی سلامتی نظیر سکته یا حمله قلبی شود. و حتی بدون علایم، فشار خون بالا نیز می تواند تشخیص داده شود. قهوه ممکن است به مشکلات قلبی کمک کند اما برای جوانان مبتلا به فشار خون، ممکن است اوضاع را بدتر کند.